Наблюдавано жилище за младежи от 18 г. до 25 г. е социална услуга за резидентна грижа предоставяна за срок до 1 година, в среда близка до семейната насочена към оказване на помощ и подкрепа на младежи в прехода към самостоятелен живот, напускащи резидентна или приемна грижа, както и младежи от 18 до 25 години, от общността, останали без подкрепа от семействата си. Специалисти осигуряват социално и психологическо консултиране, помощ и съдействие при търсене и намиране на работа, подкрепа за разширяване на социалната мрежа на младежите и др.
Целта на услугата е да се подкрепят младежите и да се формират умения у младежите за водене на пълноценен самостоятелен живот и социална интеграция, чрез дейности насочени към продължаване на образованието, получаване на професионална квалификация и/ или осигуряване на трудова заетост.
Наблюдавано жилище за младежи е държавно делегирана дейност и разполага с общо 4 места. Социалната услуга е предоставена за управление от Община Велико Търново на Фондация „Международна социална служба- България“.
В Наблюдавано жилище могат да бъдат настанени:
- младежи от 18 до 25 години, без увреждания, напуснали алтернативна грижа (приемно семейство, ЦНСТ, други социални услуги), които имат затруднения в самостоятелното функциониране, адаптацията и социализацията в обществото, нуждаещи се от професионална помощ в прехода към самостоятелен живот.
- Младежи от 18 до 25 години в риск от общността, които не получават подкрепа от семействата си и които се нуждаят от подкрепа за социална интеграция и професионална реализация при прехода им към самостоятелен живот.
Резидентна грижа
В Наблюдавано жилище са осигурени условия подкрепа на младежите в среда, близка до семейната, в която се зачита правото им на лично пространство и уединение в условията на сигурност и зачитане на достойнството им. Специалисти оказват подкрепа на младежите според индивидуалните нужди за задоволяване на основните жизнени потребности, за изготвяне на примерно меню, съдействие за достъп до здравна профилактика, здравни грижи, лечение и рехабилитация. Младежите получават подкрепа за завършване на започната образователна степен, за включване в обучителни програми за придобиване на професионална квалификация и в подходяща трудова заетост. Младежите се подкрепят да приемат личната си история и да изградят положителен образ за себе си, да установят или поддържат контакти със семействата си, да изградят и разширят своя социална мрежа за подкрепа.
В мястото за живеене на младежите са създадени условия за упражняване на практически умения за живот. При необходимост от целенасочено обучение за придобиване на основно умение или група умения, екипът посредничи на младежа за предоставяне на специализирана услуга.
Информиране и консултиране. (като специализирана услуга)
Дейностите по информиране и консултиране са организирани почасово с всеки потребител, съобразно индивидуалните им планове за подкрепа. Най-често младежите се консултират по въпроси, касаещи: Боравене с финансови средства/бюджетиране; Завършване на започната образователна степен, включване в обучителни програми, трудова заетост; Познаване на правата и задълженията като граждани; Идентичност, семейни и социални връзки; Здравна профилактика, здравни грижи, лечение и рехабилитация.
Застъпничество и посредничество
Най-често се осъществява посредничество за реализиране на правото на труд, образование, здраве, граждански права пред следните институции: Общинска администрация, дирекция ГРАО, сектор „Български документи за самоличност“ при ОДМВР, Дирекция “Бюро по труда“, Дирекция „социално подпомагане“, НЗОК, личен лекар и здравни заведения, учебни заведения, местни и държавни институции и неправителствени организации и др.
Ръководител на социалната услуга и социален работник са специалистите работещи с младежите настанени в Наблюдавано жилище.
Ползването на социалната услуга за младежи се извършва след предоставена от лицето на Предварителна оценка, извършена от Дирекция „Социално подпомагане“ която се връчва на Ръководителя на услугата.
Настаняването в услугата е планирано и договорено между доставчика и потребителя. Освен Предварителната оценка на потребностите от насочващия орган потребителят предоставя Медицинско удостоверение от личен лекар, че не е бил в контакт със заразно болни/заразоносителство, както и резултати от изследване за бацилоносителство/паразити; други документи.
Адрес: гр. Велико Търново, ул. „Константин Паница” №3, бл. 6, вх. А, ет. 3, ап. 7
Офис на услугата: гр. Велико Търново, бул. „България” №24, стая 203
Телефон за контакт: 062/ 602 604, 0893566344
Управител: Здравка Николова
e-mail: ng_vt@abv.bg