Дневен център за деца и младежи с увреждания е социална услуга в общността, която предоставя в специализирана среда дневна грижа за деца и младежи с различни по вид и степен увреждания. Екип от специалисти предоставя необходимата подкрепа като се организират дейности с децата и младежите за посрещане на техните потребности и развитие на основни умения, в зависимост от индивидуалните нужди и общото здравословно състояние на всеки потребител.
Стремежът на специалистите е ориентиран към това да открият способностите на потребителите и чрез различни методи и дейности да ги да развиват във възможна за тях степен. Социалната услуга разполага със собствен специализиран транспорт за придружаване от и до домашната среда и училищната среда на потребителите.
Дневен център за деца и младежи с увреждания е държавно делегирана дейност и разполага с общо 36 места.
Потребители на Дневен център за деца и младежи с увреждания са деца от 7 до 18 години и младежи от 18 до 35 години с трайни увреждания, включително и такива, които не могат да се обслужват самостоятелно и имат поведенчески проблеми.
- Дневна грижа
Предлага се индивидуална и групова подкрепа, за децата и младежите с трайни увреждания за осигуряване и посрещане на техните потребности:
- Подкрепа при усвояване на умения за самостоятелно справяне с ежедневието;
- Подкрепа и контрол при дейностите за самообслужване;
- Обгрижване - лична хигиена, хранене, тоалет, устна хигиена;
- Подпомагане при придвижване;
- Предлагане на храна;
- Организиране и придружаване при разходки, излети и екскурзионни пътувания, престой на открито;
- Организиране и отбелязване на лични, национални и други празници;
- Осигуряване на среда за общуване и създаване на контакти, приятелства;
- Организиране на свободното време, предлагане на дейности и занимания по интереси;
Дейностите се организират в толерантна и защитена среда, и при осигуряване на спокойна атмосфера на работа. Екипа предоставящ услугата подкрепя и подпомага потребителите да преодолеят социалната изолация, еднообразието в ежедневието и затрудненията в общуването.
- Информиране и консултиране
Предлаганите дейности осигуряват специализирана подкрепа за изследване, разбиране и преодоляване на идентифицираните проблеми и затруднения на потребителите, обмисляне на възможни решения и действия. Услугата “Информиране и консултиране” насърчава и подкрепя социалното и емоционалното развитие на всеки потребител, като получава подкрепа и при решаване на проблеми в сферата на:
- Правата на хората с увреждания
- Личните отговорности – „Моите права и моите задължения”.
- Начините и възможностите за търсене на помощ и подкрепа при срещана трудност.
- Вземане на решение по различни въпроси и поемане на отговорност.
- Правото за защита от всякакви форми на насилие и злоупотреби.
- Правото и реда за подаване на оплакване, жалба.
- Границите на поведение и приемливо държание.
- Възникнал текущ проблем – емоционален, образователен, битов и др.
- Възможностите за трудова заетост, съобразени с наличните ресурси.
- Текущи въпроси и административни процедури свързани с предоставянето на социалните услуги в центъра.
- Терапия и рехабилитация
„Терапията“ реализирана чрез логопедична, психологическа и педагогическа подкрепа е насочена към компенсиране на оценените и изведени дефицити у потребителя. Чрез провеждането на терапевтичните занимания се реализира развитие на индивидуалния потенциал, формирането на знания, умения и навици у потребителя.
„Реабилитацията” включва мерки за осигуряване и/или възстановяване и подобряване на физическата сила и функционалното здраве при децата и младежите с увреждания и проблеми в опорно-двигателния апарат, както и възстановяване и развитие на сензорните умения, като включените дейности в услугата „Рехабилитация” са извън обхвата на медицинската рехабилитация. Чрез индивидуално подбрани физически упражнения и прилагане на масаж се осъществява стимулиране на оздравителните процеси и поддържане в оптимални граници на физическите възможности.
- Обучение за придобиване на умения
Услугата „Обучение за придобиване на умения” предоставяна в Дневен център за деца и младежи с увреждания „Дъга” е дейност осъществявана в специализирана среда, за подкрепа и добиване на опитност в посока независим живот и самостоятелно справяне с проблеми и ситуации от ежедневието. При работата с потребителите се акцентира върху:
- Умения в сферата на битовите дейности;
- Умения в сферата на приготвяне на храна - запознаване с различни хранителни продукти, подбор, обработка, следване на рецепта, работа с кантар, работа с кухненски уреди/ миксер, блендер, печка и т.н/;
- Умения в сферата на реализирането на приготвена храна;
- Умения за безопасно използване на електрически уреди от домакинството и ежедневието-
- Умения при пазаруване;
- Умения в сферата на приложните дейности- изработване на арт-изделия, сувенири, тематични сувенири свързани с празници и обичаи
- и други.
- Подкрепа за придобиване на трудови умения
Подкрепата е насочена към поддържане и разширяване на умения за извършване на трудова дейност, чрез провеждане на индивидуални и групови занимания, насочени към:
- Поддържане на хигиена и ред;
- Работа в кухня;
- Трудова ангажираност в градина;
- Приложни дейности
За потребителите на Дневен център за деца и младежи с увреждания „Дъга“ полагат ежедневно грижи екип от 15 служители – директор, психолог, рехабилитатор, 3-ма социални работници, специалист социални дейности, 3-ма социални педагози, логопед, медицинска сестра, санитар, шофьор, хигиенист.
Насочване за ползване на социални услуги в Дневен център за деца и младежи с увреждания се осъществява, чрез изготвяне на предварителна оценка на потребностите /ПОП/ от Дирекция „Социално подпомагане” по настоящ адрес на лицето.
Социални услуги без насочване, могат да ползват лицата с увреждания, които имат издадено по Закона за хората с увреждания Направление за ползване на социални услуги, без да им се изготвя предварителна оценка на потребностите, съгласно чл. 77, ал. 4 от ЗСУ. В този случай лицето предоставя на директора на Дневен център за деца и младежи с увреждания „Дъга” издаденото му Направление и изготвената му по Закона за хората с увреждания Индивидуална оценка на потребностите.
Социални услуги в Дневен център за деца и младежи с увреждания „Дъга” се ползват въз основа на изготвени Индивидуална оценка на потребностите и Индивидуален план за подкрепа, съгласно чл. 80, ал.1 от ЗСУ, и сключен договор за ползване на социални услуги.
Адрес: гр. Велико Търново, ул. „Георги Измирлиев” №2
Телефон за контакт: 062/67 10 78 , 0885 833 493
Директор: Светлана Хаджийска
e-mail: dcdu_vt@abv.bg
Facebook страница