Център за обществена подкрепа за деца и семейства „Светулка“ e комплекс от социални услуги предоставяни в общността за подкрепа на деца и семейства с дейности насочени към превенция на изоставянето, превенция на насилието и отпадане от училище, реинтеграция на деца, обучение в умения за самостоятелен живот и социална интеграция на деца от резидентна грижа.
В Център за обществена подкрепа се предлагат социално и психологическо консултиране на деца и семейства в риск, оценяване на родителски капацитет, посредничество в случаи на родителско отчуждение и конфликт при развод/раздяла, оценяване и обучение на бъдещи приемни родители и осиновители, консултиране и подкрепа на деца с поведенчески проблеми, реализиране на социални програми за деца и семейства в риск, подкрепа на семейства в риск да развиват своя капацитет за грижа към децата.
Център за обществена подкрепа „Светулка“ е държавно делегирана дейност и разполага с общо 55 места. От 2016 година социалната услуга е предоставена за управление от Община Велико Търново на Сдружение „SOS Детски селища България“.
- Деца от 0-18 години, както и деца в риск по смисъла на Закона за закрила на детето, включително настанени или напускащи алтернативна грижа;
- Семейства на деца от 0–18 години, които са в невъзможност да осигурят основни потребности на децата; в остра временна криза; непълни семейства; разширени семейства, полагащи грижи поради трайно отсъствие на родителите; семейства с нисък икономически статус или здравословни проблеми; бременни или самотни майки без доходи и/или жилище; подали заявления за реинтеграция, разширеното семейство на деца, настанени в алтернативна грижа;
- разширената общност на семейства с реинтегрирани деца;
- бременни жени, родители, полагащи грижи и/или законни представители на деца в риск, насочени от Дирекция „Социално подпомагане“ след оценена нужда от специфична подкрепа или съдействие;
- кандидати за осиновители и/или осиновители;
- приемни семейства.
Център за обществена подкрепа предоставя комплексно, следните услуги:
- информиране и консултиране – специализирана и общодостъпна
- застъпничество и посредничество
- мобилна общностна работа
- обучение в придобиване на умения
- терапия
Информиране и консултиране – специализирана и общодостъпна
Екип от специалисти предоставя психологическо и/или психосоциално консултиране и подкрепа на деца и семейства; консултиране на бъдещи родители; оценяване на родителски капацитет; групови консултативни програми за родители и възрастни, предоставящи грижа; консултиране и съпровождане в процеса на реинтеграция; информиране, консултиране, подкрепа на родители и деца за задържане на децата в училище; информиране и насочване към други социални услуги в общността; обучения за реализиране на правата на децата и правата на личността.
Застъпничество и посредничество
Център за обществена подкрепа реализира дейности по медиация и съдейства на семейства пред инститиции и конкретни организации, като активно работи със семейството в посока обобщаване на решения и овластяване.
Обучения за придобиване на умения
Специализирана услуга за развитие на личните ресурси и умения на деца и/или лица. Обучителните дейности са насочени към надграждане или придобиване на нови умения:
- за самостоятелност и за независим живот;
- за формиране и повишаване на родителски умения;
- за справяне с проблеми и затруднения;
- за бъдеща професионална реализация;
- обучение на кандидат осиновители;
- надграждащи обучения и подкрепа на приемни родители;
Терапия
Услугата „терапия“ е насочена към подкрепа на деца и семейства в трудности, преходи и кризи, като дейностите се предоставят спрямо индивидуалните потребности на децата и/или лицата и са насочени към психологически консултации, индивидуална или семейна терапия; медиация и семейни консултации при развод и раздяла; подкрепа за решаване на емоционални или поведенчески конфликти, подобряване на самооценката; арт-терапия за деца; логопедична терапия за деца за възстановяване или корекция на езиково-говорни умения; индивидуална педагогическа корекционна работа при обучителни затруднения.
Общностна работа
Социалната услуга осъществява мобилно в уязвими общности или групи комплекс от дейности насочени към превенция, защита и стимулиране на общностното развитие.
Реализират се дейности като:
- индивидуална или групова психосоциална работа с лица/семейства/групи на терен;
- клуб на приемния родител;
- групови и индивидуални обучения на деца, родители и специалисти по програмата Мобилен център за полово възпитание и култура;
- разнообразни групови занимания за осмисляне на свободното време на децата- летни игралници, състезания, презентационни дни, психодраматични ателиета, социално-образователни дейности с цел превенция на социално изключване.
В Център за обществена подкрепа за деца и семейства „Светулка“ работи екип от 3-ма социални работници, 4-ма психолози, логопед и управител.
Деца и семейства могат да ползват услуги в Център за обществена подкрепа:
- с направление, заповед или предварителна оценка на потребностите издадени от Дирекция „Социално подпомагане“;
- с решение на Местната комисия за борба с противообществени прояви на непълнолетни и малолетни;
- с решение на Районен съд;
- доброволно – по лично желание на потребителите със заявление за ползване на услугата до Управителя. Такива услуги са подкрепа за формиране на родителски умения, за консултиране и подкрепа на родители по въпроси за ранното детско развитие и отглеждането на децата, за ранна интервенция на уврежданията за деца.
Документът по насочването (предварителна оценка на потребностите или направление), се връчва от родителя/настойник/ попечител на Управителя на социалната услуга.
Телефон за контакт: 0876999545
Управител: Албена Добрева
е-mail: albena.dobreva@sosbg.org
COP.SOSVT@sosbg.org
Фейсбук страница
Инстаграм