Социалната услуга осигурява специализирана среда за провеждане на срещи и консултации за подкрепа на семействата и близките на децата. Дейностите на специалистите се реализират, чрез използване на семейно ориентиран подход, с цел подкрепа на цялото семейство и развитие на умения за справяне с естествените кризи в детското развитие или последствия от забавяне в развитието.
Общностен център за деца и семейства е държавно делегирана дейност и разполага с общо 78 места.
Предоставят следните програми:
- „Формиране и развитие на родителски умения“;
- „Семейно консултиране и подкрепа“;
- „Ранна интервенция на уврежданията“;
- „Индивидуална социално-педагогическа подкрепа за деца“;
- „Обучение за придобиване на умения от деца от 0 до 3 г.“, която се реализира чрез „Програма за социализация и адаптация в среда извън семейната“ и „Програма за изграждане на дневен режим и хигиенни навици“;
- „Логопедична терапия“ за подпомагане на езиково-говорното и речевото развитие на децата до 7 г.;
- „Двигателна рехабилитация“ - провеждане на рехабилитационни сесии, двигателна терапия и обучение в правилни модели на движение и позициониране;
- Мобилна превантивна общностна работа се осъществява чрез групови и индивидуални консултации с групи от общността, бъдещи родители с цел превенция на ранни бракове и нежелана бременност, подпомагане отглеждане на децата в семейна среда. Мобилната превантивна общностна работа се реализира на територията на детски ясли и градини в общината. Чрез игрови методи екипът цели да се проследи развитието на децата и при необходимост да се предложи работа със специалист;
- Психологическа подкрепа/терапия за деца и родители – работата на екипа от специалисти е насочена към подобряване на самооценката, понижаване на тревожността, подобряване на комуникацията, овладяване на поведението, разрешаване на конфликти при деца.
Бъдещи родители, семейства с деца до 7-годишна възраст, включително деца в риск от или с изоставане в развитието, както и деца с диагностицирани увреждания и заболявания.
- Родители от уязвими етнически групи, в частност ромската общност;
- Родители, получаващи социални помощи;
- Безработни родители;
- Многодетни родители;
- Самотни родители;
- Бъдещи родители;
- Родители без или с ниско образование;
- Родители, живеещи в лоши жилищни условия;
- Родители, които не полагат достатъчна грижа за децата си;
- Родители на деца с увреждания;
- Родители на деца със здравословни проблеми;
- Родители, които се чувстват неуверени в родителските си функции;
- Деца, на които предстои постъпване в детско/учебно заведение;
- Деца, с различни поведенчески проблеми и прояви;
- Семейства, чиито деца са в риск от отпадане от системата на образованието.
- Информиране и консултиране – като общодостъпна и специализирана услуга
- Застъпничество и посредничество
- Терапия и рехабилитация
- Обучение в умения – като общодостъпна и специализирана услуга
- Общностна работа
Дейности осъществявани от екипа на Общностен център за деца и семейства:
- Провеждане на социално, психологическо, социално-педагогическо консултиране на деца до 7 години и техните семейства; консултиране с цел повишаване на родителски капацитет; консултиране и обучение с цел повишаване познанията на родителите за развитието на детето; консултиране и терапия на деца с изоставане в развитието.
- Придобиване на нови умения и знания свързани с подкрепата на дете с изоставане в развитието, като целта е децата с различна степен на забавяне в развитието и техните семейства (лица, полагащи грижи) да придобият нови знания, умения и способности за задоволяване на собствените потребности и нужди и подобряване на общото им благосъстояние, водещо до интегритет в обществото.
- С цел равен достъп до детски заведения чрез услугата Обучение за придобиване на умения в ОЦДС се предоставя и възможност за почасов престой за деца до 3-годишна възраст чрез посещение в среда, близка до тази предоставяна в детските заведения с цел придобиване на умения и приучаване към навици типични за възрастовата група. Така се предоставя възможност за плавен преход и лесна адаптация към среда, различна от семейната.
- Провеждане на индивидуални и групови консултации, както и посещения в естествената среда на детето (дома, детски и образователни институции, детски площадки).
За предоставяне на услугите предоставяни в Общностен център за деца и семейства работят екип от 17 служители – управител, 3-ма социални работници, 3-ма сътрудници социални дейности, 2-ма психолози, рехабилитатор, логопед, социален педагог, 2 детегледачки, медицинска сестра, шофьор, касиер-домакин.
Специализирани услуги
- Насочването за ползване на услуги към Център за обществена подкрепа за деца и семейства се извършва от Дирекция "Социално подпомагане", чрез изготвяне на предварителна оценка на потребностите.
- С направление от директора на Дирекция "Социално подпомагане" за предоставяне на социални услуги по Закона за хората с увреждания, без да е необходимо да се прави предварителна оценка;
- Направление от Дирекция „Социално подпомагане“- Велико Търново за предоставяне на подкрепа в изпълнение на мерки за закрила по Закона за закрила на детето.
Документът по насочването (предварителна оценка на потребностите или направление), се връчва от родителя/настойник/ попечител на Управителя на социалната услуга.
Общодостъпни услуги:
Всяко лице може да ползва общодостъпни социални услуги, без насочване от Дирекция ,,Социално подпомагане“, като се обърне директно към екипа на Общностен център за деца и семейства, без изготвена предварителна оценка на потребностите и без сключване на договор.
С желаещите да ползват общодостъпни социални услуги се провежда предварителна информационна среща за уточняване на заявка, очаквания и специалисти, които ще работят със семейството и детето. Уточнява се и периода на предоставяне на общодостъпната услуга, която е за период не повече от 2 месеца.
Адрес: бул. „България“ № 24, 1-ви етаж, стая 101 Б
Телефони за контакт: 0889 294 838, 0888 976 656
Управител: Маринела Андреева
e-mail: oc_carevgrad@abv.bg
Фейсбук страница